Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejska Biblioteka Publiczna w Czchowie

Biblioteka w Jurkowie

Pierwsza wzmianka o istnieniu biblioteki w Jurkowie pochodzi z 1955 roku. W tymże roku założono pierwsze księgi inwentarzowe.
We wsi nie było jeszcze elektryczności, wypożyczane książki miłośnicy literatury pięknej czytali przy lampie naftowej. Liczba wypożyczanych książek była niewielka. Panujący jeszcze na wsi analfabetyzm niekorzystnie wpływał na rozwój czytelnictwa. Toteż głównym celem, jaki postawiono przed bibliotekami, było propagowanie czytelnictwa i przyczynianie się tym samym do likwidacji analfabetyzmu.
 
Oficjalne otwarcie Gromadzkiej Biblioteki w Jurkowie miało miejsce w dniu 15 kwietnia 1962 roku. Jej siedziba znajdowała się w budynku szkolnym – zwanym obecnie starą szkołą, po remoncie mieści się w nim Publiczne Przedszkole.
Pierwszym zatrudnionym bibliotekarzem był Pan Michał Osiecki, pracujący w charakterze bibliotekarza od 1962 do 1973 roku.
W pewnym okresie czasu, ze względu na potrzeby organizacyjne szkoły, zbiory biblioteczne przeniesiono do prywatnego domu bibliotekarza, gdzie każdy chętny mógł w wyznaczonych godzinach wypożyczać książki.
Ponownie do budynku szkolnego (obecnego przedszkola) wróciła biblioteka w 1973 roku i jej siedziba była tam do 3 września 2007 roku.
 
3 września 2007 roku był wyjątkowym dniem w historii naszej biblioteki, w tym dniu nastąpiła zmiana jej siedziby z budynku starej szkoły, na pomieszczenia w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Jurkowie. Biblioteka rozlokowana jest na parterze, tuż obok wejścia do budynku szkolnego. Takie usytuowanie biblioteki jest korzystne, gdyż rodzice, dowożący i zabierający dzieci ze szkoły, mogą korzystać z czytelni, czy też wypożyczać książki dla siebie.
Wspominając dawne czasy, wypada wymienić osoby, które zatrudnione były na stanowisku bibliotekarza w poszczególnych latach od 1962 roku, kiedy to miało miejsce oficjalne otwarcie Gromadzkiej Biblioteki w Jurkowie.
 
Jak już wspominałam pierwszym bibliotekarzem był Pan Michał Osiecki 1962 – 1973 kolejni to:
Beniek Zofia 1973 – 1980
Krakowska Rozalia 1980 – 1982
Horzymek Maria 1982 – 1983
Musiał Elżbieta 1983 - 1984
Kornaś Maria 1984 – 1992
Kozdrój Marta od 1993 do dnia dzisiejszego.
 
Obecnie nasza biblioteka jest filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czchowie. Biblioteka jest czynna codziennie przez 6 godzin.
W bibliotece zarejestrowanych jest ponad 400 stałych czytelników - nie tylko mieszkańców wsi Jurków, ale i sąsiednich miejscowości.
Najliczniejszą grupę wypożyczających stanowią dzieci i młodzież szkolna, pozostali  to czytelnicy różnych grup wiekowych i zawodowych.
Obecnie stan księgozbioru wynosi 12 804 woluminy. Czytelnicy mają możliwość sięgnięcia po różnego rodzaju literaturę. Księgozbiór jest podzielony według działów i każdy może wybrać dla siebie to, co lubi oraz to, co go interesuje. Biblioteka wzbogaca się systematycznie o nowe pozycje, które zanim trafią do czytelnika są opracowywane, a następnie wprowadzane do bazy komputerowej SOWA, gdzie umieszczany jest cały księgozbiór biblioteczny.
Każdy z czytelników może skorzystać z doradztwa bibliotekarki czy internetu. Czytelnicy mają bowiem możliwość korzystania z bezpłatnego internetu oraz codziennej prasy tj. Gazety Krakowskiej, Galicyjskiego Tygodnika Informacyjnego TEMI oraz regionalnego miesięcznika Czas Czchowa.
 
Biblioteka organizuje systematycznie cykliczne imprezy i spotkania z czytelnikami, z których największym powodzeniem cieszą się:
- Dyskusyjny Klub Książki, skupiający czytelników, których łączy pasja czytania. Spotkania i dyskusja służą rozwijaniu zainteresowań różnego rodzaju literaturą, dzieleniu się nowościami literackimi itp.
- Wieczór Poezji Walentynkowej  - skupia  ludzi w różnym wieku, którzy dzielą się swoimi refleksjami, prezentują swoją twórczość literacką. Takie spotkanie jest okazją do rozwijania nowych talentów i wspierania młodych osób, stawiających pierwsze kroki w tej dziedzinie.
- Babski Comber – Tłusty Czwartek, gdzie spotykają się już nieco starsze czytelniczki. Jest dużo dobrej zabawy, wspomnień. Nie brak pączków, chrustu, wykonanych przez czytelniczki, czy też śmiechu. Spotkanie służy podtrzymywaniu polskich tradycji, kultury i zwyczajów oraz kuchni regionalnej.
- Tydzień Bibliotek 8 – 15 maja - Czytanie łączy pokolenia – wspólnie z nauczycielami szkoły organizuje się różne lekcje biblioteczne. Zaprasza się do biblioteki dzieci i młodzież. Dzieci zapoznajemy z biblioteką i promujemy czytelnictwo od najmłodszych lat.
- Akcja Kup Książkę dla Biblioteki odbywa się cyklicznie w Czchowie w ramach Dni Czchowa od 2003 roku. Celem tej akcji jest wzbogacenie księgozbioru naszej biblioteki o nowe książki. 
 
To tylko wybrane cykliczne imprezy, które cieszą się u nas dużym powodzeniem.
Biblioteka organizuje też spotkania autorskie i spotkania z ciekawymi ludźmi. Ostatnio wiele zainteresowania wzbudziło spotkanie z Leszkiem Szczasnym – globtroterem, filozofem, fotografem, autorem książki „Świat na wyciągnięcie ręki”.
Na podkreślenie zasługuje bardzo dobra współpraca Zespołu Szkół im. Jana Pawła II oraz Publicznego Przedszkola z biblioteką.

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

 

Zaproponuj zakup książki

facebook

katalog on-line

Biuletyn Informacji Publicznej

 

Programy:

Ministerstwo kultury i dziedzictwa Narodowego

Biblioteka Narodowa

Instytut Ksiażki

Mała Ksiażka Wielki Człowiek

 

Imieniny