Początki Biblioteki Publicznej w Tymowej sięgają roku 1955, kiedy to pod datą 15 maja wpisane zostały do księgi inwentarzowej pierwsze książki. Początkowo Biblioteka mieściła się w małej sali przy Szkole Podstawowej w Tymowej.
Pierwszy Dziennik Biblioteki pochodzi z roku 1959, kiedy bibliotekarzem był Marian Oleksy. Biblioteka posiadała księgozbiór liczący ponad 1000 egzemplarzy, a zarejestrowanych w tamtym czasie było 91 czytelników.
W roku 1960 Bibliotekę przejął Aleksander Hołyst. Celem biblioteki było upowszechnienie książki i czytelnictwa oraz rozwój kulturalny społeczeństwa.
W roku 1973 biblioteka została przeniesiona do prywatnego domu, gdzie zajmowała dwa pomieszczenia. Od tego roku funkcję kierownika biblioteki przejęła Zofia Bieniek. W latach 1976-1979 kierownikiem była Rozalia Rapacz, następnie Danuta Wójtowicz (1979-1981), a od roku 1987 Krystyna Karpiel.
W 1987 roku biblioteka została przeniesiona do budynku przy Publicznym Przedszkolu w Tymowej. Lokal był odpowiednio duży; stan księgozbioru wynosił ponad 9000 woluminów, a zarejestrowanych było 253 czytelników. W kolejnych latach biblioteka systematycznie zwiększała liczbę czytelników i wypożyczeń. Prowadzone były różne formy pracy z czytelnikiem, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, wystawy, konkursy dla dzieci.
W 2008 roku, po 27 latach pracy w bibliotece, pożegnaliśmy Krystynę Karpiel, która zmarła po ciężkiej chorobie. W następnych latach stanowisko bibliotekarza obejmują kolejno Dominika Czarnecka, Edyta Czyżycka, Natalia Przychocka i Agata Kozdrój, która pełni tę funkcję od 2010 roku do dziś.
Obecnie biblioteka jest filią Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czchowie; jej księgozbiór wynosi 12 784 woluminy. Rocznie rejestrowanych jest ponad 300 czytelników, z czego najliczniejszą grupę stanowią dzieci i młodzież. W bibliotece można skorzystać z internetu, ksera, drukarki, a także przeglądnąć prasę, również tą regionalną – Czas Czchowa. Księgozbiór biblioteczny systematycznie jest uzupełniany o nowości w oparciu o potrzeby i zainteresowania czytelników. Wszystkie książki wprowadzane są do elektronicznej bazy komputerowej SOWA.
W bibliotece realizowane są różnego rodzaju imprezy kulturalne. Biblioteka organizuje Dzień Pluszowego Misia, konkursy, zajęcia podczas ferii zimowych, wystawy książek oraz spotkania tematyczne; w maju podczas Tygodnia Bibliotek, prowadzi lekcje biblioteczne dla dzieci ze szkoły podstawowej. W ostatnich latach w bibliotece gościliśmy między innymi Arkadiusza Niemirskiego, Wiesława Drabika, Waldemara Smaszcza, Andrzeja Grabowskiego.
Biblioteka prowadzi również działalność informacyjną w formie gazetek, jak też strony na portalu społecznościowym, gdzie na bieżąco można śledzić wydarzenia z życia biblioteki.